Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Po 24 latach pracy w branży klient dał mi najlepsze narzędzie diagnostyczne – Niecodzienne problemy, z jakimi spotykają się mechanicy samochodowi

105 813  
350   118  
I znów wskoczymy do warsztatów mechaników, by podpatrzeć z czym się muszą zmagać. I cóż – poziom zaniedbań i wszelakich patentów jest nadal dość wysoki.

#1. Tesle są bezobsługowe i się nie psują, ponieważ mają mniej ruchomych części

Mówił to każdy właściciel popsutej Tesli. To, że faktycznie mają mniej ruchomych części nie oznacza, że można rezygnować z serwisu. O nie. Na foto spalony silnik od elektrycznej klimatyzacji. On jak najbardziej wymaga regularnego serwisu.

#2. Kierowca ma ewidentne problemy z trafianiem w stacyjkę

#3. Skarga klienta: problem z przegrzewaniem się z silnika i słodki zapach wydobywający się spod maski

Gryzonie, klient był zaskoczony, że słodycze zniknęły w weekend. Podejrzewa również, że są odpowiedzialne za zaginięcie rękawiczek roboczych i dziurę w koszu na śmieci.

#4. To jest coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem

Na zdjęciu widzimy wahacz zastąpiony drewnianym klockiem. W pojazdach silnikowych wahacz tworzy jeden z najważniejszych elementów układu zawieszenia. Stanowi on ruchome połączenie koła z nadwoziem samochodu. Połączony bezpośrednio z karoserią auta i zwrotnicą, odpowiada przede wszystkim za prowadzenie koła, a także za ruch zawieszenia podczas pokonywania nierówności. I normalnie jest to bardzo solidny, najczęściej stalowy lub aluminiowy element.

#5. Co to u diabła jest?

Uchwyt lusterka został po partacku sklejony i klejenie wyrządziło więcej kosztownych szkód niż zakup i zamocowanie nowego uchwytu.

#6. Po 24 latach pracy w branży klient dał mi najlepsze narzędzie diagnostyczne

To taki żarcik, na foto jest szklana kula. Przydatna mechanikom podczas pytań na wszelakich grupach i forach o to, co mogło się zepsuć w samochodzie. Ludzie, jeżeli piszecie, że się na tym nie znacie, to zamiast się pytać, co się zepsuło – pojedźcie do mechanika. On zdiagnozuje problem.

#7. Klient: Opona, którą mi sprzedaliście jest nieszczelna. Chcę następną za darmo w ramach gwarancji

Po badaniu szczelności okazało się, że z oponą było wszystko w porządku. Za to z felgą klienta nie bardzo.

Klient wymieniał oponę we własnym zakresie

Szef poinformował go, że za darmo to mu damy ciężarki ołowiane, jak przyjedzie z nową felgą, wymieni oponę i wyważy koło u nas.

#8. Właśnie przejechałem przez niewielką kałużę i silnik się zatrzymał

Po dłuższej rozmowie okazało się, że klient wpadł do rowu wypełnionego wodą i została zassana wraz z powietrzem przez dolot. Woda dostała się do cylindra, gdy silnik jeszcze pracował. Ponieważ woda jest nieściśliwa, to coś podczas cyklu sprężania musiało się poddać. Więc poddał się korbowód.

#9. Z cyklu: Dlaczego kocham zawód mechanika?

Toyota Supra MK3 z przebiegiem 450 000 km w doskonałym stanie technicznym.

#10. Klient zakupił ten samochód i przyjechał do nas na usunięcie wycieku paliwa

Okazało się, że ten wyciek to jest jego najmniejszy problem.
Na filmie widzimy skorodowaną ramę pojazdu. W konstrukcjach ramowych jest to element konstrukcyjny będący podstawowym elementem nośnym pojazdu. Do ramy przykręcane są między innymi elementy nadwozia, które w takiej konstrukcji nie odpowiadają za sztywność pojazdu.

#11. Po raz pierwszy stanowczo zakazałem klientowi dalszej jazdy, pomimo że ten nalegał, by odjechać

Co widzisz na foto? Rozchlapana ciecz to płyn hamulcowy, który wyciekł z pękniętego, przerdzewiałego przewodu hamulcowego. W takim przypadku samochód nie ma hamulców i jazda nim jest ekstremalnie niebezpieczna.

#12. Wszystko w porządku – założyłem koło zapasowe

Co widzisz na foto? Dojazdowe koło zapasowe. Ale nie takie, o którym myślisz, gdyż ostatnio producenci, by zminimalizować miejsce tracone na zapas, oferują koła zapasowe, które przed założeniem wymagają napompowania. Więc w samochodzie powinien znajdować się kompresor, który owo koło napompuje. I wtedy dopiero można je zakładać. Po zdjęciu koła wystarczy spuścić zeń powietrze. Czemu tak się robi? No bo przestrzeń zużyta na wnękę koła jest obecnie postrzegana jako przestrzeń zmarnowana i dąży się do tego, by była jak najmniejsza. Obecnie każde zaoszczędzone w ten sposób miejsce wykorzystuje się do zabudowy pakietu baterii, baku lub innego osprzętu.

#13. Klient kupił złe klocki hamulcowe. Zamiast je wymienić, włożył folię aluminiową na końcówkach, by pasowały

Folia aluminiowa nie nadaje się do takich rzeczy, bowiem bardzo szybko się przetarła. Klientowi pozostało jedynie zapłacić powtórnie za wymianę klocków. Tym razem zrobił to u mechanika.

#14. Powiedziałem klientowi, by sobie kupił los na loterię

Pasek rozrządu to bardzo ważny element silnika spalinowego. Łączy on wał korbowy z wałkami rozrządu, a więc niejako spina dół i górę silnika. Właśnie dzięki paskowi rozrządu nie dochodzi do kolizji tłoków i zaworów. Dlatego tak ważne jest dbanie o ten element i niedopuszczenie do tego, by się zerwał, bowiem zerwanie paska w znaczącej większości prowadzi do remontu kapitalnego silnika. No, chyba że producent przewidział taką możliwość i zastosował rozwiązania bezkolizyjne zaworów i tłoków.

#15. Z tej strony mobilny mechanik. Wezwano mnie, bym zdiagnozował problem z przegrzewającym się samochodem

Problem został zdiagnozowany i naprawiony, klient zapłacił i odjechał w ciemną noc. Problemem był pęknięty wąż chłodnicy, łatwa robota wykonana w 10 minut, komora silnika była zaskakująco czysta.

#16. Silnik, który ma chęć pracować

I nie przeszkadza mu ani wyłączenie zapłonu, ani wyjęcie zasilania z cewek zapłonowych, które są odpowiedzialne za iskrę na świecach.

#17. Auć

Samochód miał przebieg około 500 000 km. Zawór wydechowy stwierdził, że ma dość i się urwał. Właściciel pomimo to kontynuował jazdę. Takich spustoszeń na tłoku dokonał latający luźno w cylindrze zawór.

A takich w głowicy

#18. Właśnie wjechał na warsztat

Pamiętasz wahacz z #4? No to tutaj kolejny przykład artyzmu i wahacz, który z powodu korozji już nie istnieje. Niektórzy naprawdę nie zdają sobie sprawy, że od tego elementu może zależeć ich życie.

#19. Prawie narobiłem w gacie, gdy wsiadłem do tego samochodu

#20. Klient twierdzi, że w samochodzie cały czas wieje wiatr

Qashqai J12 z przebiegiem 3000 km, naprawiony w ramach gwarancji.

W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 105813x | Komentarzy: 118 | Okejek: 350 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało