Szukaj Pokaż menu

Podglądam ludzi w pracy – XIII – Fin!

44 904  
492   36  
To ostatni odcinek. Serio, serio! Opisałem już wiele historii, które Was rozbawiły, zdumiały lub zaskoczyły, ale coś tam w pamięci jeszcze się zachowało, więc dzielę się ostatnią porcją przygód Sklepowego Detektywa.

Bezwstydne podróbki, które aż robią wrażenie! XI - Nie wiedziałem, że WhatsApp robi takie rzeczy

42 825  
136   17  
Można o tym pomyśleć tylko na dwa sposoby. Albo „Ale bezczelna podróbka!, albo można się uśmiać i podziwiać ludzką kreatywność.

Lekcje sprzed lat, czyli 7 rzeczy, które warto wiedzieć o wielkim kryzysie

47 567  
276   22  
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej, sprawdźmy więc, jak to przed mniej więcej stu laty bywało.

#1. Wielki kryzys objął prawie cały świat

196635679d4da251.jpg

Teoretycznie – wielki kryzys rozpoczął się 24 października 1929 roku, w tzw. czarny czwartek. w praktyce natomiast niekoniecznie rozpoczął się, co raczej ujawnił. W rzeczywistości bowiem problemy gospodarcze trwały już od jakiegoś czasu – według niektórych przynajmniej od kilku miesięcy. Choć z perspektywy USA jest najczęściej opisywany, wielki kryzys nie dotyczył wyłącznie Stanów Zjednoczonych. Swoim negatywnym zasięgiem objął niemal cały świat i niemal całą gospodarkę, sprawiając, że widmo przyszłości zaczęło malować się w bardzo nieciekawych barwach. Według historyków to właśnie tak ogromna recesja ułatwiła Hitlerowi dojście do władzy.

history.com

#2. Sumaryczne PKB Ziemi zmalało o 15%

196635578529a0e2.jpg

Skutki wielkiego kryzysu były bardzo dotkliwe – fakt, gdyby było inaczej, prawdopodobnie nikt nie nazywałby go wielkim… Głupie żarty na bok. Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych przekroczyło 30%, spadek produkcji przemysłowej w Polsce sięgnął 50%, była to katastrofa. Światowe PKB w pierwszych latach kryzysu spadło o 15%. Dla porównania kryzys finansowy z lat 2007-2009 przyniósł obniżenie PKB zaledwie o 1%. Z zapaścią próbowano radzić sobie na różne sposoby – jeden z przedsiębiorców, Milton Hershey, polecił, by na swoich budowach pozbyć się koparki parowej, w zamian dając zajęcie czterdziestu mężczyznom z łopatami.

entrepreneur.com

#3. Wszyscy radzili sobie jak mogli

1966357796cb2f03.jpg

Dlaczego sprzedawane w Stanach Zjednoczonych worki mąki nagle zaczęły być ozdobione różnokolorowymi wzorami, które nie miały nic wspólnego z ich zawartością? Była to kolejna konsekwencja wielkiego kryzysu. Kiedy producenci zauważyli, że worki po mące kobiety wykorzystują m.in. do szycia ubrań, postanowili w symboliczny sposób sprawić, by ludzie poczuli się choć trochę lepiej. Firma Kraft Foods wprowadziła na rynek łatwe w przygotowaniu porcje makaronu z serem – obiecując możliwość nakarmienia całej rodziny za 19 centów. W samym pierwszym roku sprzedaży nabywców znalazło 8 milionów opakowań.

littlethings.com

#4. Nagroda za głowę włamywacza

19663586d2958304.jpg

Chciałoby się powiedzieć, że pomimo widma głodu patrzącego ludziom w oczy, wszyscy zachowywali się godnie, wspierając się nawzajem i pomagając, jak tylko się dało… Dobrze, wyłączmy Disney Channel. W czasie wielkiego kryzysu liczba napadów na banki wzrosła 17-krotnie – zdesperowani ludzie szukali jakiegokolwiek sposobu, by zdobyć środki do życia. Bankierzy nie pozostali dłużni – ci w Teksasie utworzyli Dead Bank Robbers Reward Program, oferując 5 tys. dolarów nagrody każdemu, kto zastrzeli włamywacza napadającego na bank. Konia z rzędem temu, kto jednoznacznie oceni moralność takiego postępowania – po którejkolwiek ze stron.

texascoooppower.com

#5. Wielki kryzys pachniał popcornem

19663590b325c705.jpg

Jak powinien poczuć się rolnik, któremu zaproponowano pieniądze w zamian za to, by zniszczył owoce swojej pracy – bo z przyczyn różnych nie opłaca się nimi handlować? To dylemat sprzed kilku czy kilkunastu lat, niebędący zresztą niczym nowym. W trudnej sytuacji znaleźli się też farmerzy w wielkim kryzysie. Ceny płodów rolnych w skupach spadły do poziomu takiego, że… bardziej opłacało się palić nimi w piecu. Zamiast więc kupować drogi węgiel, niektórzy decydowali się na wykorzystanie kukurydzy w ramach opału. Nie były to odosobnione przypadki – według doniesień, niektóre wiejskie rejony całe pachniały jak popcorn, bo radzono sobie tym, co było na miejscu. Skądinąd sprzedaż popcornu – relatywnie taniej przekąski – wzrosła w tym czasie trzykrotnie.

iowapbs.org

#6. Na zupę do mafii

1966360932dd67e6.jpg

Tam, gdzie nie radzi sobie państwo, sprawy w swoje ręce niekiedy bierze mafia. Tak było całkiem niedawno we Włoszech – gdzieniegdzie to przestępcy pilnowali przestrzegania obostrzeń. Tak było również za czasów wielkiego kryzysu, kiedy swoje progi dla potrzebujących otworzył sam Al Capone. Legendarny mafioso oferował bezrobotnym darmową zupę, kawę i pączki, pomagając na miarę swoich możliwości. Ludzie, którym głód zaglądał w oczy, nie mieli luksusu zastanawiania się, z czyjej pomocy korzystają i tak każdego dnia do jadłodajni Ala Capone przychodziło średnio 2,2 tys. mieszkańców Chicago. Inna rzecz – zakup mięsa był ogromnym wyzwaniem. Do tego stopnia, że – jako białkowa alternatywa – upowszechniły się kanapki z masłem orzechowym i… majonezem.

history.com

#7. Kryzysowi milionerzy

1966361b339a6247.jpg

Wielki kryzys zaszkodził wszystkim, pokazując przy tym, jak niewiele potrzeba, by doprowadzić do rozchwiania gospodarki i potężnych problemów społeczno-gospodarczych. Ile na jego podstawie nauczyła się ludzkość, to inna sprawa. Warto jednak odnotować pozytywny element – był to przypadek miasteczka Quincy na Florydzie. Tamtejszy bankier, Mark Welch Munroe, zdołał namówić lokalnych mieszkańców, by ci wykorzystali ciężką sytuację i kupowali akcje wówczas dołującej Coca-Coli. Munroe zdawał sobie sprawę, że kryzys nie będzie trwał wiecznie – a Coca-Cola już wtedy była zbyt duża, by upaść. Faktycznie, firma podniosła się – a Quincy stało się miastem milionerów, których było niemal siedemdziesięciu. W przeliczeniu na jednego mieszkańca – Quincy stało się najbogatszym miastem USA.

atlasobscura.com
276
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Bezwstydne podróbki, które aż robią wrażenie! XI - Nie wiedziałem, że WhatsApp robi takie rzeczy
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Historia najbardziej ekscentrycznego zakładu w historii Londynu
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Ludger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Dzieci znanych celebrytów
Przejdź do artykułu Dlaczego Niemcy i Rosjanie ukrywali istnienie tego miejsca przez dziesięciolecia - tuż przy polskiej granicy

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą