Szukaj Pokaż menu

Surfowanie w necie w 1998 roku

419 600  
3194   227  
Siedzisz 36. godzinę przed komputerem. Oczy kleją się ze zmęczenia, palce lepią się do myszki, przysypiasz... zasypiasz... zasnąłeś. Uderzenie pioruna prosto w twój dom, w komputer przy którym siedzisz. Ciemność. Przeniosłeś się 19 lat wstecz. Czy odnajdziesz się w tamtym świecie, młody człowieku uzależniony od internetu?

Kliknij i zobacz więcej!

Najdziksze newsy tygodnia – twierdzi, że przez iPhone'a nie może pokazać się rodzinie

84 743  
259   130  
Dylematy odsiadujących wyrok gwiazd rapu, znajdowanie się zbyt blisko centrum wydarzeń i dowód na to, że lepiej przestrzegać umów - o tym przeczytasz klikając w dzisiejszą listę Najdzikszych newsów.

Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Weganka zrobiła awanturę, bo zjadła kawałek kiełby

119 872  
254   259  
W dzisiejszym odcinku o 20-letniej wegance, która załamała się, gdy wyszło na jaw, że przez przypadek kupiła wegańską kiełbasę, która była... prawdziwą kiełbasą.

JLGYN5G9XN9IQARCXGX5.jpg

#1. "Koniec z chciwością firm." Odważne słowa CEO Business Insidera

Henry Blodget wystąpił niedawno na konferencji Business Insider Trends Festival. W trakcie przemówienia poruszył m.in. temat "kapitalizmu akcjonariuszy", w którym większość zysków przypada niewielkiej grupie najbogatszych ludzi. Przekonywał, że trzeba zmienić podejście firm do zarabiania pieniędzy.
Widzieliśmy wiele eksperymentów różnych rządów w Europie i USA. Jest chęć, żeby to rządy posprzątały różne problemy. I moim zdaniem jednak politycy nie rozwiążą wielu problemów. Jest wśród nich zbyt dużo niezgody i ścierających się lobby. Kapitalizm jest świetnym systemem, ale trzeba pomyśleć o czymś więcej niż tylko o czystym zysku i pieniądzach. Czy chciwość jest naprawdę dobra, tak jak mówił słynny bohater filmu Wall Street? Niestety w tym systemie pracownicy są kosztem. Płace spadły, a gospodarka USA spowolniła. Czy tego chcemy? (...) Pracownicy nie są kosztem. Firmy nie istnieją jedynie po to, żeby powiększać swoje zyski. Ten model się nie sprawdził. Potrzebujemy lepszego kapitalizmu, w którym przedsiębiorstwa na całym świecie będą budowały wartość nie tylko dla swoich udziałowców, ale także pracowników, klientów i całego społeczeństwa.

Blodget uważa, że potencjał gospodarczy rośnie wtedy, gdy zmniejszają się nierówności:
Nierówności nie budują potencjału i wzrostu gospodarczego. Budują go masy. Ludzie u dołu, którzy przez ostatnie lata byli zapomniani. Najwyższa pora to zmienić.

Czy ktokolwiek weźmie sobie jego słowa do serca?

JPWk9kpTURBXy8xYjhjMTg2ZDFkOGQyNzI3YmZjMjUzMjdiYzMyNDhkYS5qcGeSlQMAL80F3M0DS5UCzQIaAMPDgaExAQ
Business Insider

#2. Zamykają kolejne SOR-y. "Lekarze nie chcą pracować za żadne pieniądze"

SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu przyjmuje rocznie ponad 20 tys. pacjentów. Niestety wkrótce dojdzie do jego przekształcenia w izbę przyjęć, ponieważ brakuje lekarzy chętnych do pracy.
Nie ma lekarzy. W ogóle występuje problem, żeby lekarze chcieli pracować w szpitalach. Wolą podejmować pracę w otwartym lecznictwie. A już w SOR-ze, gdzie praca jest wyjątkowo opresyjna, lekarze nie chcą pracować za żadne pieniądze
- tłumaczy prezes zarządu szpitala, Renata Ruman-Dzido. Wtóruje jej Jerzy Madej, lekarz SOR w tamtejszym szpitalu:
Jest to najcięższa, najbardziej niebezpieczna, najbardziej odpowiedzialna praca, jaka może być. Dostajemy pacjenta "nieopracowanego", o którym nic nie wiemy. I lekarz SOR-u ponosi całkowitą odpowiedzialność za tego pacjenta.

Jeżeli dojdzie do likwidacji SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim, obowiązki zaopiekowania się chorymi spadną na Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Dyrektor już teraz zapowiada, że placówka nie da rady przyjąć tylu pacjentów.

141392_r0_940.jpg
TVN24

#3. Kandydat na prezydenta USA uważa, że miliarderzy nie powinni istnieć

Bernie Sanders urasta na jednego z głównych przeciwników Donalda Trumpa w walce o amerykańską prezydenturę. Jednym z postulatów głoszonych przez 78-latka jest wprowadzenie podatku od majątku, dzięki czemu fortuny miliarderów ulegną znacznemu obniżeniu.
Miliarderzy nie powinni istnieć
- napisał Sanders na Twitterze.

Propozycja wywołała oburzenie biznesmenów. Stephen A. Schwarzman, posiadacz prawie 18 mld dolarów, powiedział:
Może to Sanders nie powinien istnieć...

W obronie Berniego stanęła Alexandria Ocasio-Cortez:
Nie chodzi o to, że konkretni ludzie nie powinni istnieć. To znaczy, że nikt nie powinien mieć miliarda dolarów. Pojawianie się miliarderów jest objawem i rezultatem funkcjonowania niemoralnego systemu, w którym mówi się ludziom, że jest niemożliwe, by cena insuliny była przystępna, ale wyzyskiwanie jest w porządku.

W ostatnich dniach Bernie Sanders trafił do szpitala w związku z bólem w klatce piersiowej. Podobno czuje się już lepiej i niebawem wróci do kontynuowania kampanii.

alexandria-ocasio-cortez.jpg
Rzeczpospolita

#4. Rośnie liczba samobójstw w Polsce. Psychiatra: winny natłok pracy

W Polsce dochodzi do 15 samobójstw dziennie. Samobójstwo jest dziś główną przyczyną śmierci nastolatków. Bartosz Łoza, psychiatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wskazuje kilka przyczyn rosnących problemów psychicznych Polaków.

Wchodzenie w dorosłość:
Jednym z istotniejszych jest pokwitanie - przed 13 rokiem życia samobójstwa to pojedyncze przypadki, ale po przekroczeniu tej granicy liczba samobójstw wzrasta gwałtownie i kształtuje się już na poziomie osób dorosłych. Przejęcie odpowiedzialności jest trudne.

Niedorozwój psychiatrii w Polsce:
Musimy rozwijać nowoczesną psychiatrię, która nie boi się mówić o rzeczach trudnych, ale też - ma gdzie leczyć. Tymczasem w Polsce nie ma ani jednego wyspecjalizowanego ośrodka, który mógłby poprowadzić terapię osób zagrożonych samobójstwem. A takie ośrodki istnieją na świecie. Jeśli ktoś myśli, że na oddziałach ogólnopsychiatrycznych damy radę skutecznie pomóc ludziom z zagrożeniem samobójczym, jest w błędzie. Tak nie wykonuje się w sposób systematyczny psychoterapii, a działa się głównie doraźnie.

Styl życia i nawał pracy:
Głównym powodem jest styl życia, a ściślej - brak podziału czasu. Praca rozlewa nam się na cały dzień, coraz większe trudności mamy z wydzielaniem czasu wyłącznie na rodzinę czy wypoczynek. I coraz mniej snu. Jeszcze niedawno, gdy leczyliśmy swoje kompleksy wobec Zachodu, komplementowano nas mówiąc o wiecznie zapracowanej Polsce. No więc dziś zbieramy tego owoce.

Uzależnienie od elektroniki:
Nie tyle obwiniałbym komputerowe strzelanki, co styl życia oparty na intensywnym, kompulsywnym obcowaniu ze sprzętem. To jest niszczące - system, który sprawia, że od rana do nocy, za sprawą internetu, jesteśmy w stałym napięciu.

Zdaniem Bartosza Łozy problem będzie narastał, ponieważ ludziom doskwiera dziś coraz większa samotność:
Parlament brytyjski uchwalił, że samotność jest najgorszą plagą cywilizacyjną. Samotność powoduje, że stajemy się niesprawni i bezbronni wobec stresu. Problem polega na tym, że można wesprzeć np. osobę przewlekle zmęczoną farmakologicznie. Ale ta pomoc lekami powinna służyć popchnięciu tej osoby do zmiany stylu życia.

AdobeStock_149932098-1024x768.jpeg
Gazeta Pomorska

#5. Prezes NBP przekonuje, że "drożyzny nie będzie"

Adam Glapiński wypowiedział się w budzącej duże emocje kwestii inflacji. Jego zdaniem Polska nie cierpi z powodu "drożyzny":
Wynagrodzenia rosną u nas o 7 proc. Nawet jeżeli jest wzrost cen, to pozytywny przyrost siły nabywczej jest cały czas wysoki. Dlatego tak się uśmiechamy, gdy czytamy doniesienia o drożyźnie w Polsce. Drożyzna jest wtedy, kiedy zmniejsza się siła nabywcza ludności. My cały czas mamy tempo wzrostu płac wyższe niż wzrostu cen. Drożyzny u nas nie było w ostatnich latach i nie będzie. Od tego jest NBP, żeby tego pilnował.

Prezes NBP uważa, że w Polsce dzieje się dobrze i nie ma powodów do paniki. Internauci nie podzielają jego optymizmu:
Nie mamy co się na niego oburzać. Kiedy się zarabia 60 tysięcy, samemu przyznaje sobie premie uznaniowe za nicnierobienie i potakiwanie pomysłom Jarka, to faktycznie nie odczuwa się wzrostu cen.
Jak się ma 50 tys. na miesiąc, to co tam masło za siódemkę. No chyba że się nazywa Gowin. Jemu i to do pierwszego by nie starczyło.
Jak ktoś ma 30-krotność pensji przeciętnego obywatela na miesiąc, to jest nawet dość tanio. Nie ma się co czarować. Powiedziałbym nawet, że żarcie jest za bezcen albo półdarmo.

Wynagrodzenie Adama Glapińskiego w 2018 roku wyniosło 709 tys. złotych.

xNhktkqTURBXy9hMjI3YWM0ZTc1OGNhNWQ3OGNhNTdiMzI0MGNmODllMC5qcGVnkZMCAM0B5A
Bankier.pl

#6. Modelka oburzona pomysłem więzienia dla osób promujących edukację seksualną

Anja Rubik od jakiegoś czasu kojarzy się Polakom głównie z walką o liberalizację seksualną naszego kraju. Supermodelka naturalnie nie mogła przemilczeć projektu ustawy o wprowadzeniu zmian do kodeksu karnego. Pisaliśmy o tym tutaj. Na swoim profilu na Instagramie opublikowała długi wpis:
Chcecie takiej Polski? Według obywatelskiego projektu zmian w kodeksie karnym za edukację seksualną należy karać więzieniem. Sejm zacznie nad nim pracę tuż po wyborach. Nowe regulacje dotknęłyby wszystkich tych, którzy w związku z pracą edukują o seksie i seksualności ludzi poniżej 18. roku życia. Pamiętajmy, wiek, w którym można zgodzić się na seks z drugą osobą w Polsce, wynosi 15 lat! Czyli rozmowa o bezpiecznym seksie, świadomej zgodzie, antykoncepcji nie będzie możliwa! W praktyce oznacza to, że wszystkie osoby zajmujące się edukacją seksualną wśród młodych miałyby być zagrożone karą więzienia.

Rubik postanowiła też namówić wszystkich Polaków do udziału w zbliżających się wyborach. Jej zdaniem to jedyna szansa na zmianę Polski na lepsze.

0006ZICBYQV69S6H-C122-F4.jpg
Instagram: Anja Rubik

#7. Weganka załamana po tym, jak zjadła kawałek kiełbasy

Sharleen Ndungu od 2 lat nie je mięsa. Dziewczyna zrobiła niedawno zakupy w piekarni, gdzie zamówiła wegańską kiełbaskę zapiekaną w cieście (czymkolwiek jest wegańska kiełbaska). Dziewczyna przeżyła szok, gdy okazało się, że przypadkiem podano jej wersję z prawdziwym mięsem:
Nie jadłam mięsa od 2 lat. Zaczął mnie boleć brzuch i dostałam palpitacji serca. Zaczęłam panikować, bo to dzieje się tylko wtedy, kiedy jem mięso. Teraz mam traumę na całe życie. Moje ciało zostało zatrute na wieczność.

Dziewczyna w ramach rekompensaty miała otrzymać voucher w wysokości 30 funtów, ale go nie przyjęła.
Oczekiwałam publicznych przeprosin, aby ostrzec innych ludzi, żeby uważali na takie rzeczy. Niektóre osoby mogą być uczulone na wieprzowinę i mogą nawet umrzeć z powodu takiego głupiego błędu. Niejedzenie mięsa to mój wybór, bo mięso powoduje raka. Ten wybór został mi odebrany.

Firma przeprosiła 20-latkę i zapowiedziała podjęcie działań, by podobne incydenty nie miały miejsca.

JLGYN5G9XN9IQARCXGX5.jpg
New York Post

>>> Ostatnio pisaliśmy o "swatce ISIS", która przekonuje, że jest już grzeczną dziewczynką

254
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – twierdzi, że przez iPhone'a nie może pokazać się rodzinie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu W Australii wszystko chce cię zabić. I nie są to tylko zwierzęta
Przejdź do artykułu Pani psycholog została wezwana na komisję wojskową - nie może uwierzyć!
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu O czym najczęściej śpiewają metalowcy – już wiemy, dzięki analizie komputerowej
Przejdź do artykułu Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu LV
Przejdź do artykułu Wyrzucił śmieci do lasu i dostał nauczkę, po której nigdy więcej tego nie zrobi
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Sejm na gazie, czyli alkoholizm wśród posłów
Przejdź do artykułu Wystarczyła jedna nieprzemyślana decyzja, aby uznany dentysta z USA stał się jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą