Szukaj Pokaż menu

Chłopiec czy dziewczynka – czyli o determinacji płci słów kilka

155 961  
533   159  
Już od niepamiętnych czasów głowy przyszłych rodziców nurtowało jedno ważne pytanie: jakiej płci będzie dziecko? Mogłoby się wydawać, że po narodzinach wszelka ciekawość powinna być zaspokojona, a wątpliwości nie powinny mieć miejsca. Jednak matka natura czasem lubi płatać figle, o których dalej.

Jak wyglądaliby bohaterowie Disneya w prawdziwym życiu? Ktoś postanowił to sprawdzić...

204 111  
452   76  
W dodatku, efekt finalny był lepszy niż sam się spodziewał. O fińskim artyście mieszkającym w Melbourne, Jirku Vataainen, mogliśmy usłyszeć, kiedy podobną rzecz zrobił z płcią piękną. Teraz powrócił i warto poświęcić chwilę na to co udało mu się zrobić.

10 ciekawostek o umiejętnościach zwierząt

166 255  
491   35  
Świat przyrody nie przestaje zadziwiać. Gdy myślimy, że widzieliśmy już wszystko, nagle dowiadujemy się o kolejnych niesamowitych zdolnościach zwierząt, z których wiele żyje wokół nas.

#1. Śmierdząca broń

Ten niepozorny i nawet miły z wyglądu ptak (fulmar zwyczajny) ma specyficzny sposób obrony przed drapieżnikami. W razie zagrożenia oblewa napastnika oleistą wydzieliną z żołądka, która nie dość, że śmierdzi, to jeszcze skleja pióra agresora, pozbawiając go zdolności latania. Z tej broni najczęściej korzystają młode osobniki.


#2. Krabojad


Tak wygląda paszcza foki krabojada. Jak nazwa wskazuje, żywi się krabami, a dzięki specyficznej budowie uzębienia żadna skorupa jej nie zatrzyma.

#3. Obcy


Wszystkie gatunki grzyba z rodziny Cordycipitaceae są pasożytami, głównie bezkręgowców. Rogi widoczne na pająku to efekt zarażenia tym grzybem. Gdy jego zarodniki dostaną się w pobliże żywiciela, rozrastająca się grzybnia zastępuje stopniowo zaatakowane tkanki, czyli wręcz pożera ciało ofiary.

#4. Pasożyt zamiast języka


Pancerzowiec Cymothoa exigua przez skrzela dostaje się do jamy gębowej ryby i używając pazurów wysysa krew z języka. Z czasem narząd zanika, a pasożyt przyłącza swoje ciało do mięśni końca języka, stając się „nowym” językiem ryby. Pancerzowiec nie powoduje innych obrażeń zwierzęcia.

#5. Gender według płazińców


Wszystkie płazińce rodzą się samcami, a samicą w okresie godowym staje się… słabszy samiec. Do zapłodnienia dochodzi poprzez uderzanie się nawzajem narządami płciowymi. „Wygrywa” ten, którego uderzenia są silniejsze.

#6. Ryba, która wygląda jak...


twoja była? Ogcocephalus darwini to ryba, która kiepsko pływa i do poruszania się musi używać przystosowanych do tego płetw piersiowych. Swoja sławę zawdzięcza także charakterystycznym czerwonym wargom.

#7. Wieczko nad norką


To akurat dość znany fakt, ale ponieważ wielu z nas ma arachnofobię, z chęcią przypomnimy: niektóre pająki wyposażają swoje norki w zamykane wieczka.

#8. Rekin partyzant


Wyobraźcie sobie, że jesteście co prawda drapieżną, ale niewielką (maks. 50 cm) rybą żyjącą na głębokości prawie czterech kilometrów. Porwalibyście się na wieloryba? Pewnie nie, ale rekin foremkowy nie wie, co to strach. Najpierw wabi swoim świecącym brzuchem walenie oraz ryby, a potem niespodziewanie wgryza się w ich ciało odgryzając kawałek mięsa. Następnie odpływa, pozostawiając ofiarę z paskudną, krwawiącą raną. Ślady jego zębów można znaleźć nawet na kadłubach okrętów podwodnych.

#9. Płaz z włosami


Wbrew pozorom to nie włosopodobne struktury na grzbiecie i udach są przyczyną, dla której ten płaz trafił na tę listę. Naukowców bardziej zadziwia to, że zadziornica ma wysuwane "pazury" na tylnych łapach. De facto nie są to pazury, ale kości łamane na żądanie w razie zagrożenia. Kości te przebijają skórę zarówno zadziornicy, jak i napastnika. System obronny tego zwierzęcia nie został jeszcze dokładnie zbadany, ale podejrzewa się, że przerwana tkanka ulega regeneracji.


#10. Ośmiornica z kocykiem


Tremoctopus to rodzaj głowonoga wyróżniający się długą siecią przymocowaną do ciała samicy. "Koc" ciągnięty przez nią sprawia, że jest ona nawet 100 razy większa i 400 razy cięższa od samca. Skutecznie odstrasza to wszelkie drapieżniki. Jakby tego było mało, samica Tremoctopusa posiada jeszcze groźny jad. Samce, mimo mniejszych rozmiarów, też potrafią zajść za skórę - ponieważ są odporne na jad żeglarza portugalskiego, odrywają jego jadowite macki i używają jako broni.
491
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak wyglądaliby bohaterowie Disneya w prawdziwym życiu? Ktoś postanowił to sprawdzić...
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Demotywatory CDLV - skutki BLM w USA na jednym obrazku
Przejdź do artykułu Od czego zaczynali ci światowi giganci?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą