Szukaj Pokaż menu

Legenda Siedmiu Rilskich Jezior

33 296  
120   10  
W górach Riły znajduje się najwyższy szczyt Bałkanów – Musała, która wznosi się na 2925 metrów nad poziom morza. W masywie tym znajdziemy również niemal dwieście polodowcowych jezior. Skupisko siedmiu z nich tworzy jedno z najbardziej czarujących miejsc tego regionu. O ich powstaniu mówi pewna stara legenda…

Kilka ciekawostek na temat marihuany

106 230  
343   131  
Jedni uważają ją za zagrożenie i sądzą, że nikomu nie jest do czegokolwiek potrzebna, inni twierdzą, że jest to jedno z największych dobrodziejstw, jakimi obdarowała nas natura. Niezależnie od tego, który z poglądów bliższy jest twemu sercu, warto zapoznać się z kilkoma "zielonymi" faktami.

#1. Marihuana jest najpopularniejszym narkotykiem w USA

absorbing-facts-about-marijuana-1

Zaburzenia snu, których zdecydowanie nie chcesz mieć

79 450  
154   27  
Spanie to najprzyjemniejszy sposób spędzania wolnego czasu. Sen jest czymś naturalnym, ale niestety wielu ludzi nie wysypia się tak, jak by chciało. Oprócz znanych wszystkim zaburzeń, takich jak lunatykowanie, narkolepsja czy zgrzytanie zębami istnieje ponad 100 innych, które równie skutecznie jak te znane, nie pozwalają nam się porządnie wyspać.

#1. Bezsenność paradoksalna

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu wstał rano totalnie wyczerpany i pewny tego, że przez całą noc nie zasnął nawet na minutę. Jeśli jest to pojedynczy incydent, to nie ma sprawy, posnujemy się cały dzień po biurze i odeśpimy kolejnej nocy. Jednak 5% ludzi szukających pomocy u lekarzy z powodu bezsenności cierpi na bezsenność paradoksalną (subiektywną). Badania pokazują jasno, że ludzie ci normalnie śpią w ciągu nocy, jednak są niezadowoleni z jakości snu, są ciągle zmęczeni i twierdzą że śpią bardzo krótko lub w ogóle. Bezsenność paradoksalna najczęściej dotyka młodych mężczyzn i prowadzi do depresji.

#2. Bolesne erekcje


Erekcja podczas snu jest czymś normalnym i często czymś bardzo przyjemnym. Jednak wielu mężczyzn w średnim wieku i starszych budzi się w nocy z powodu niesamowicie bolesnej erekcji. Ma to miejsce podczas fazy REM. Problem ten nie dotyczy tylko mężczyzn, którzy mają problemy z życiem seksualnym. Mężczyźni, którzy mają regularne, udane stosunki seksualne również cierpią na to zaburzenie. Nie bardzo wiadomo jak to leczyć i z czasem stan pacjenta się pogarsza, co prowadzi do bezsenności, podirytowania i ciągłego stanu podenerwowania. Niektórzy pacjenci mówią, że medytacja może być pomocna.

#3. Długość snu


Niektórym ludziom wystarcza 5 godzin snu, inni potrzebują 10 i więcej godzin, aby naprawdę się wyspać. Podczas tygodnia zadowalają się 9 godzinami snu (muszą chodzić do szkoły czy pracy) i braki nadrabiają w weekendy lub wakacje, śpiąc wtedy po 12-15 godzin na dobę. Ci, którzy śpią krótko, również w dni wolne od pracy nie przekraczają swoich 5 godzin snu na dobę. Problemy te dotyczą około 2% ludzi, głównie mężczyzn i są zazwyczaj dziedziczne. Badania pokazują, że ci, którzy śpią krótko, umierają wcześniej niż ci, którzy przesypiają pół życia.

#4. Katalepsja


Czy śmiałeś się kiedyś tak bardzo, że padłeś i nie mogłeś się ruszyć? Właśnie to przytrafia się ludziom cierpiącym na katalepsję. Osoby te podczas odczuwania silnych emocji, takich jak wielka radość czy strach, przewracają się, tracąc kontrolę nad mięśniami. Bardzo często zasypiają podczas takiego ataku, który zazwyczaj trwa kilka minut. Na szczęście przypadłość tę można leczyć farmakologicznie.

#5. Zespół Nocnego Jedzenia


Pod tą fachową nazwą kryją się nocne wycieczki do lodówki w celu napchania żołądka i zaśnięciu najedzonym i szczęśliwym. Oczywiście zazwyczaj po takim ekscesie budzimy się rano bardzo nieszczęśliwi i gardzimy sobą za nasze nieopanowane podżeranie o północy. Jednak na świecie istnieje wielu nieszczęśników, którzy te wycieczki do krainy szczęśliwości odbywają podczas snu.

Ludzie ci jedzą wszystko co im wpadnie w ręce - resztki jedzenia pozostawione po kolacji na stole, małe zabawki, nadpsute jedzenie z kosza czy też niedopałki papierosów. Ci, którzy podświadomie starają się nawet przez sen zadbać o prawidłowe żywienie, czynią sobie krzywdę posługując się nożem podczas przygotowywania posiłku. Osoby dotknięte tą chorobą zazwyczaj szybko przybierają na wadze i w większości są otyłe. Nie ma obecnie leków, które pomogłyby cierpiącym na ZNJ.

#6. Jaktacje


Zaburzenia snu z rytmicznymi ruchami ciała występują zazwyczaj u dzieci w fazie zasypiania lub budzenia się ze snu płytkiego. Dzieci te uderzają głową o materac lub ścianę, przewracają się z boku na bok bardzo szybko lub monotonnie buczą pod nosem. Dzieci zazwyczaj wyrastają z tego, ale powinno się skonsultować z lekarzem takie zachowania ponieważ często jest to jedna z oznak autyzmu.

#7. Nagłe przebudzenie podczas zasypiania


Nie ma nic bardziej wkurzającego niż to uczucie. Zasypiasz spokojnie i nagle nie wiadomo dlaczego podskakujesz przerażony, serce bije jak szalone, a ty z trudem łapiesz oddech. Powodzenia w zaśnięciu po czymś takim. Ta przypadłość jest dosyć częsta i około 60% ludzi cierpi na nią od czasu do czasu. Zazwyczaj taka pobudka przy zasypianiu przytrafia się osobom, które żyją w ciągłym stresie, piją za dużo kawy lub sypiają nieregularnie. Aby pozbyć się tych ataków lub ograniczyć ich częstotliwość należy zredukować ilość wypijanej kawy i postarać się zmniejszyć poziom stresu.

#8. Sen i alkohol


Prawie każdy z nas przynajmniej raz strzelił sobie kielicha, piwko czy lampkę wina przed snem, żeby łatwiej usnąć i nie budzić się w nocy. Są jednak tacy, którzy zastępują herbatki ziołowe alkoholem aby łatwiej zasypiać. I leczą się tak miesiącami, co zazwyczaj doprowadza do alkoholizmu i jeszcze większych problemów ze snem. Ludzie ci zwiększają stopniowo dawki „leku na bezsenność” co sprawia, że, owszem, zasypiają bez problemu, ale zaczynają się często budzić w nocy, mają płytki sen i cierpią z powodu odwodnienia, bólów głowy i kaca.

#9. Późne zasypianie, wczesne wstawanie


Te zaburzenia dotyczą nastolatków (późne zasypianie) i osób starszych (wczesne wstawanie). Z wiekiem każdy z nas chodzi spać wcześniej i wcześniej wstaje, i normalne jest wstawanie po godzinie 5 rano. Jednak wielu ludzi po 60. roku życia zaczyna dzień radośnie już pomiędzy 1 a 3 w nocy. Nawet jak na skowronki to zdecydowanie za wcześnie! Nastolatkowie cierpią na inne zaburzenie - chodzą spać późno, nie czują zmęczenia wieczorem i zazwyczaj zasypiają dwie, trzy godziny później niż ich rodzice. Nawet jeśli rodzic zmusza dziecko do pójścia do łóżka o 22:00, bo nie ma zamiaru na drugi dzień walczyć o 7 rano z zaspanym i niekontaktującym potomstwem, to pewne jest, że dzieciak i tak nie pójdzie spać, tylko będzie surfował po sieci na swoim smartfonie, dopóki się nie zmęczy.

#10. Ośrodkowy zespół bezdechu śródsennego


Istnieje kilka typów bezdechu śródsennego, postać ośrodkowa jest związana z zaburzeniami napędu oddechowego, pochodzącymi z ośrodka oddechowego zlokalizowanego w mózgu i nieznany jest mechanizm tego zaburzenia. Mózg po prostu nie przekazuje informacji, że należy oddychać i osobnik cierpiący na tą przypadłość po prostu przestaje oddychać. Cierpią na nią zazwyczaj osoby po urazach głowy, mające problemy z nerkami i sercem oraz nadużywające leków przeciwbólowych. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna i cierpiący na nią śpią w specjalnych maskach przez które podawane jest powietrze pod dużym ciśnieniem.
154
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kilka ciekawostek na temat marihuany
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy DCXX
Przejdź do artykułu Bóg, radość, wojna. Kilka słów o imionach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą