Szukaj Pokaż menu

Jak odzwyczaić współlokatora od picia prosto z kartonu

131 842  
683   18  
Jeśli nie mieszkasz sam, musisz nauczyć się jednej zasady - nie pij napojów prosto z butelki lub kartonu. Weź szklankę i sobie nalej. Ale nie każdy przyswoił sobie tę prostą prawdę. Jest jeden skuteczny sposób, aby odzwyczaić współlokatora od picia z kartonu. Potrzebne będzie opakowanie soku, jedno powinno wystarczyć.

Kliknij i zobacz więcej!

Ewolucja aparatu w nowym iPhonie

140 654  
628   63  
Z roku na rok Apple pokazuje nam, jak bardzo w nowym modelu zmienił się ich aparat. Popatrzmy na poniższe zestawienie: wygląda na to, że jest dużo lepiej, prawda? A teraz idąc tym tropem spróbujmy przewidzieć, co zobaczymy za rok.

1

Muzeum CIA

95 400  
450   17  
Muzeum CIA w Langley w Wirginii jest jednym z takich muzeów, które warto odwiedzić, a do którego dostęp nie jest taki łatwy.

#1.

#2.


Budynek centrali wywiadu w Langley ukończono budować w 1963 roku, więc sam budynek jest niejako okazem muzealnym.

#3.


Lockheed A-12 OXCART - samolot opracowany na potrzeby CIA, był wykorzystywany do lotów wywiadowczych nad Koreą Północną i Wietnamem Północnym. To ten samolot odnalazł uprowadzony przez Koreańczyków okręt wywiadowczy USS Pueblo. Po zaledwie 29 misjach został zastąpiony przez samolot Sił Powietrznych SR-71 Blackbird. Dwie gwiazdki na fundamencie symbolizują dwóch pilotów, którzy zginęli w czasie szkolenia.

#4.


Kompas ukryty w guziku. Według kustosz Toni Hiley, w czasie II WŚ pracownicy OSS (poprzednika CIA) często zwykłe przedmioty codziennego użytku zamieniali w narzędzia pracy agenta wywiadu.

#5.


Biurko szefa OSS Williama J. Donovana.

#6.


William J. Donovan, generał armii USA i dyrektor OSS. Po prawej w "wojennym przebraniu".

#7.


"Insektokopter" stworzony w CIA przez wydział Badań i Rozwoju w latach 70. Zasilany był silnikiem spalinowym! Loty testowe zakończyły się powodzeniem, niestety napotkano duże trudności w kontrolowaniu pojazdu w przypadku występowania jakiegokolwiek wiatru.

#8.


Powiększona replika pieczęci CIA została wkomponowana w posadzkę starego gmachu Centrali.

#9.


"Charlie" stworzony w latach 90. w wydziale Zaawansowanych Technologii. Zdalnie sterowany robot-sum służył do badań nad przydatnością podwodnych pojazdów wywiadowczych.

#10.


Operacja "Cornflakes" była prowadzona przez OSS w czasie wojny. Jej celem było oszukanie niemieckiej poczty tak, aby sama rozesłała odbiorcom propagandowe materiały antynazistowskie. Elementami tej operacji były fałszywe znaczki i pieczątki.

#11.


Po tym jak alianci oficjalnie przyjęli kapitulację Niemiec, agent OSS, a przyszły dyrektor CIA, Richard Helms napisał do swojego syna list. Wysłał go na oryginalnej papeterii Adolfa Hitlera z datą "V-E Day" (Dzień zwycięstwa w Europie). "Drogi Dennisie, człowiek, który kiedyś mógł pisać na tym papierze, kontrolował całą Europę - trzy lata temu, kiedy się urodziłeś. Dziś on już nie żyje, ludzie gardzą wspomnieniami o nim, a jego kraj leży w ruinie."

#12.


Pistolety Liberator - produkowane niskim nakładem kosztów były przerzucane do ruchów oporu w całej Europie. Produkcja jednego egzemplarza kosztowała 1,72 dolara!

#13.


Aparat do tworzenia mikrofotografii. Szpieg mógł przy pomocy takiego aparatu zrobić zdjęcie całej kartce papieru, a następnie, w postaci małej kropki, ukryć go w liście wysłanym do swojego łącznika.

#14.


Szyfry jednorazowe do wysyłania wiadomości. Każdy z takich zestawów był wykonywany w dwóch egzemplarzach - dla nadawcy i odbiorcy. Na arkuszu znajdowały się 5-cyfrowe bloki liczb. Po wykorzystaniu arkusza był on niszczony. Aby ułatwić pozbycie się kompromitujących dowodów, arkusze były robione z jedwabiu, papieru lub łatwopalnej kliszy filmowej.

#15.


Mieszczący się w Nowym Budynku Centrali dział muzeum poświęcony OSS.

#16.


Purpurowe Serce przyznawane członkom sił zbrojnych za rany odniesione w boju. Ten medal należy do oficera Marynarki Wojennej, który został poważnie ranny w Pentagonie w czasie ataków 11 września 2001 roku. Oficer zakończył już proces leczenia i służy jako oficer wywiadu.

#17.


Radziecki przeciwpancerny pocisk kierowany AT-3 Sagger (9M14 Malutka). Był w użyciu armii Układu Warszawskiego od lat 60. do 80. Na zdjęciu pocisk z wyrzutnią i panelem kontrolnym.

#18.


Odłamki pocisku przeciwlotniczego, które w 1967 roku uszkodziły samolot CIA A-12 OXCART w czasie wykonywania misji zwiadowczej nad Wietnamem Północnym.

#19.


Moneta, która wygląda jak zwykła srebrna dolarówka z Eisenhowerem w rzeczywistości jest skrytką do przekazywania wiadomości.

#20.


Virginia Hall w młodości pracowała w ambasadzie USA w Polsce, co zapewniało jej możliwość swobodnego podróżowania po Europie. W wypadku z bronią straciła nogę. Posiadała ponadprzeciętne zdolności językowe, co okazało się przydatne w czasie II WŚ. Najpierw, pracując dla brytyjskiej SOE, budowała siatkę wywiadowczą we Francji w Vichy, następnie, w 1942 roku, uciekła do Hiszpanii. Później w 1944 wstąpiła do OSS, aby móc powrócić do Francji; tam wspierała ruch oporu, planowała ataki, pracowała jako radiooperator i łączniczka. W Gestapo znana była jako "kulejąca kobieta" i uznawano ją za najniebezpieczniejszego szpiega aliantów. W 1945 roku otrzymała Distinguished Service Cross - jedyny przypadek przyznania tego odznaczenia kobiecie cywilowi w czasie II WŚ. Była pierwszą kobietą oficerem wywiadu w nowo powstałej CIA.

#21.


Biuro Badań i Rozwoju stworzyło miniaturową kamerę na tyle lekką, że mogła być przenoszona przez gołębia. Ptak przelatywał nad celem, aparat robił zdjęcia w ustawionych odstępach czasu, a mały silniczek elektryczny zasilany baterią przewijał film. Szczegóły misji wykonywanych przez te gołębie nadal są tajne.

#22.


Kustosz muzeum Toni Hiley prezentuje Enigmę reporterowi NBC Richardowi Engelowi.

#23.


Instrukcja Al Kaidy zdobyta w Afganistanie otwarta na dziale poświęconym niszczeniu czołgów.

#24.


Replika modelu kompleksu Bin Ladena w Abbottabad. Replika została zbudowana specjalnie dla muzeum przez Geo-Spatial Intelligence Agency, jednostkę wspierającą Departament Obrony, która stworzyła oryginalny model. Obok znajduje się cegła przywieziona z prawdziwego kompleksu.

#25.


Na zdjęciu widoczny jest Johnny Micheal Spann - agent CIA, który zginął w Afganistanie w 2001 roku. Obok stoi kawałek muru z makiety kompleksu w Abbottabad, na którym żołnierze Navy SEALs trenowali przed misją zabicia Bin Ladena.

#26.


Karabin AKMS znaleziony przy ciele Osamy Bin Ladena i przywieziony przez żołnierzy SEAL Team 6.

#27.


Zbliżenie na numer seryjny z widocznym chińskim znakiem. Mimo to kustosz Hiley powiedziała, że karabin jest rosyjskiej produkcji.

#28.


Ściana Pamięci znajdująca się w holu głównego budynku Centrali. Każda gwiazda jest oddaniem honorów pracownikowi CIA, który zginął na służbie od lat 40.
450
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ewolucja aparatu w nowym iPhonie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Wielka Warszawska Bitwa Poduszkowa - relacja
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Wielkie blizny na powierzchni Ziemi
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Zapierająca dech droga po zakupy
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Piękno opuszczonych miejsc III
Przejdź do artykułu Kowloon - slamsy Hong Kongu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą